Seminar de instruire și informare pe tema ”Legumicultura”.
Vineri, 16 februarie curent, Direcția Agricultură și Alimentație a Consiliului raional Soroca a organizat și petrecut seminarul de instruire și informare pentru legumicultori.
Reperezentații companiei Irrigata-Crop Service, au dat explicațiile de rigoare ce țin de asortimentul companiei, bolile și dăunătorii culturilor legumicole. Detaliat a fost prezentată tehnologia de creștere a castraveților în cîmp deschis.
La instruire au participat agenți economici și persoane fizice care cultivă, sau doresc să cultive legume. Seminarul a finalizat cu o sesiune de întrebări la care au primit răspunsurile și recomandările corespunzătoare.