Depunere de flori la bustul lui Grigore Vieru
Poetul Grigore Vierul s-a născut la 14 februarie 1935, în satul Pererâta, raionul Briceni. Numele lui Grigore Vieru îi poartă un bulevard din Chișinău și mai multe instituții de învățământ din țară, iar un bust al poetului este amplasat şi in parcul Mihai Eminescu din municipiul Soroca.
Cu acest prilej, astăzi, 14 februarie, pentru a-i aduce un omagiu celui mai mare poet din zilele noastre colaboratorii Consiliului raional Soroca şi Primăriei mun. Soroca, împreună cu toţi cei care l-au cunoscut, si cei care îi admiră creatia, au depus flori la bustul poetului.