Astăzi, conform planului de pregătire la Protecţia Civilă pentru anul 2017, în satul Bădiceni s-a desfășurat aplicaţia cu tema: Activitatea Comisiei pentru Situaţii Excepţionale şi a formaţiunilor PC ale primăriei Bădiceni la lichidarea consecinţelor calamităţilor naturale: ,,Viscol puternic ”.
Au fost testate capacitățile de intervenție ale echipelor de salvare, dar și cele ale formațiunilor de protecție civilă din cadrul primăriei, care au dat dovadă de pregătire în gestionarea situaţiilor de risc.