Recent, la 6 octombrie 2017, în sala de Protocol a Consiliului Raional Soroca a avut loc o întîlnire a reprezentanților Inspectoratului Școlar al județului Buzău și Direcției Învățământ Soroca, în cadrul căreia s-a semnat un acord de colaborare între ambele părți.
Acordul prevede dezvoltarea și extinderea relațiilor de colaborare în domeniul educației: se vor încuraja legăturile directe dintre instituțiile de învățământ preuniversitar din raion cu cele din județul Buzău; se vor oferi oportunități pentru colaborarea dintre Inspectoratul Școlar Buzău și Direcția Învățământ Soroca.
În cadrul întrevederii șeful DÎ Soroca, Ghenadie Donos a reiterat principalele priorități în domeniul educației, a scos în evidență realizările și problemele, precum și oportunitățile parteneriatelor în preluarea bunelor practici.
Calendarul activităților prevede vizite de lucru, seminare de instruire, schimb de elevi și cadre didactice.