La data de 23 septembrie 2022, orele 11.00 în sala de ședințe a Consiliului raional Soroca vicepreședintele raionului Soroca dna Svetlana Paunescu a desfășurat ședința Comisie Tripartite pentru Consultări și Negocieri Colective Soroca (CTCNC) din cadrul proiectului Organizației Internaționale a Muncii (OIM) ”Generare de locuri de muncă la nivel local în Moldova prin adoptarea noii Strategii Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă transformatoare de gen și implementarea descentralizată a acesteia prin parteneriate Locale de ocupare (LEP)”.
În cadrul ședinței echipa OIM a prezentat primna versiune a auditului territorial al raionului Soroca, în baza căruia au fost identificate sectoare în care urmează să fie elaborate propuneri de proiecte, printre care pot fi enumerate sectorul agricol, industria creative, IT și altele. De asemenea, va fi prezentată oportunitatea de colaborare a Incubatorului de Afaceri Soroca ”Gunnar Due Gundersen” cu OIM prin oferirea de support rezidenților IAS ”Gunnar Due Gundersen” în vederea extinderii afacerilor și suport noilor doritori de a lansa start-upuri.
La dialog au participat reprezentanți ai Consiliului rational Soroca, primăriei municipiului Soroca, subdiviziunea teritorială pentru ocuparea forței de muncă, membrii desemnați ai CTCNC și reprezentanții mediului de afaceri.