În data de 17 mai 2022, ora 14.00 în sala mică a Palatului de Cultură Soroca, vicepreședinta raionului Soroca dna Svetlana Paunescu a desfășurat o ședință de lucru cu primarii raionului Soroca.
Pe ordinea de zi au fost incluse următoarele întrebări:
Cu privire la executarea Deciziei Consiliului raional nr.1/1 din 17.02.2022 ,,Cu privire la dispunerea măsurilor pentru luarea în evidență militară a tinerilor anul nașterii 2006 și încorporarea în serviciul militar în termen, serviciu militar cu termen redus și cel civil, pe perioada anului 2022”
Raportor: Svetlana Paunescu, vicepreședintă a raionului Soroca.
Co-raportor: Sergiu Chistrea, comandant al Centrului militar teritorial Soroca
Cu privire la identificarea suprafețelor de tеrеnuri disponibile pentru împădurire
Raportor: Iurie Tănase, vicepreședinte al raionului Soroca
Cu рrivirе la fortificarea măsurilor de rесrutаrе а donatorilor de sânge.