La data de 27 martie 2022, ora 11.00 în sala mare a Palatului de Cultură Soroca, s-a desfășurat Festivalul de Teatru „Rampa Nistreană”, ed. a XXI-a, dedicat Zilei Mondiale a Teatrului – cu genericul: ”ÎN NUMELE PĂCII”.
Cu mesaj de felicitare cu prilejul Zilei Mondiale a Teatrului, din numele Președintelui raionului Soroca dl Veaceslav Rusnac și conducerii raionului, s-a adresat vicepreședintele raionului, responsabil de Cultură și Turism, dl Iurie Tănase.