La data de 23 martie 2022, Președintele raionului Soroca, dl Veaceslav RUSNAC, împreună cu vicepreședinții raionului dna Svetlana Paunescu și dl Iurie Tănase, au întreprins o vizită de documentare la Instituția Publică Tabăra de odihnă pentru copii ”La Dumbravă” din s.Volonița, unde și-a început activitatea Centrul de plasament temporar pentru refugiați din Ucraina.
Centrul de plasament temporar pentru refugiați, care a fost acreditat de către Agenția Națională Asistență Socială dispune de 80 locuri, dotate cu paturi, lengerie, produse de igienă și altele.