La data de 24 februarie 2022, în holul Palatului de Cultură Soroca s-a desfășurat o întâlnire între producătorii agricoli din raion și firmele comerciale ce oferă bunuri și prestează servicii, entități din domeniul agricol pentru buna activitate a agricultorilor, organizată de Direcția Agricultură și Alimentație a Consiliului Raional Soroca.
Adunarea a fost prezidată de către dl Iurie Tanase, vicepreședinte al Raionului Soroca și dna Aliona Andriuța, șefa Direcției Agricultură și Alimentație Soroca.
Scopul întâlnirii, a fost accesarea serviciilor performante de către agricultorii din raionul Soroca, în dezvoltarea sectorului agricol și aplicarea noilor realizări și bune practici în vederea completării fondului semincer, utilizarea produselor de uz fitosanitar și fertilizanți, la fel și reânnoirea parcului de tehnică și utilaj agricol performant, uscătorii, linii de curățare, sortare, ambalare, mori, etc. Mai nou pentru agricultori au fost prezentarea informației privind instalarea panourilor fotovoltaice, plusurile și rentabilitarea acestora. Deasemenea inovativ pentru sectorul agrar sînt folosirea dronelor în agricultură, aici compania a venit și cu o demontrare a lucrului dronelor direct în camp.
Discuțiile s-au desfășurat într-un climat constructiv unde s-au primit explicații întru familiarizarea agricultorilor cu domeniul vizat, în materie de inovativ.