În dimineaţa zilei de astăzi, 2 iulie 2021 conducerea Consiliului Raional Soroca și Primăriei municipiului Soroca, reprezentantul Guvernului în teritoriu, serviciile descentralizate și desconcentrate ale raionului, consilieri, feţe bisericeşti, au depus flori la monumentul domnitorului Ştefan cel Mare şi Sfânt din Piața Libertății, cu prilejul împlinirii a 517 ani de la trecerea în eternitate a marelui voievod.
După aceasta în incinta Cetății Soroca a avut loc serviciul divin, după care a urmat un spectacol comemorativ cu genericul "Ștefan cel Mare de veghe în Cetatea Soroca", organizat de către Secția Cultură și Turism a Consiliului Raional.