Tricolorul a fost desemnat oficial drapel de stat la data de 27 aprilie 1990 de către deputații primului Parlament, fiind arborat în aceeași zi pe clădirea forului legislativ, iar Parlamentul a instituit ziua de 27 aprilie ca fiind Ziua Drapelului de Stat.
Drapelul Republicii Moldova înseamnă mândrie, emoții, curaj, statalitate, independență și nu în ultimul rând ne definește pe noi – cetățenii Republii Moldova.
Un stat independent și suveran este recunoscut în special pentru elementele sale cum este Drapelul de Stat.