1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Totalizările concursului “Antreprenorul Anului 2013”

A devenit o tradiție pentru Consiliul Raionul Soroca ,ca anual să fie desfășurat concursul “Antreprenorul Anului”. Se poate de menționat că pe an ce trece la acest concurs participă tot mai mulți agenți economici.
Acest concurs este organizat întru stimularea dezvoltării antreprenoriatului, promovarea produselor și serviciilor agenților economici, începînd cu anul 2006. Dacă la nivel național se organizează concursul doar pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii, în raionul Soroca la acest concurs sînt acceptate întreprinderile mari precum și cele agricole.
Întreprinderile Mici și Mijlocii au o importanță vitală pentru antrenarea populației în activitatea economică, crearea noilor locuri de muncă, săturarea pieței cu mărfuri și servicii.
În acest an, totalizările concursului “Antreprenorul Anului 2013”, organizat de către Secția Economie, subdiviziune a Consiliului Raional Soroca au avut loc în incinta Restaurantului “Primăvara” . La acest eveniment au participat președintele Raionului Soroca, Victor SĂU, vicepreședinții   Raionului, Vladimir NICUȚA și Boris IVASI, dna Stela ZABRIAN , șef al Serviciului Relații Publice, dna Elena FOCȘA, șef al Secției Economie și nu în ultimul rînd agenții economici.
De asemenea ne-au onorat cu prezența delegații din Romania și Ucraina. Delegația   din Romania a fost reprezentată de dna Lacramioara VERNICA ,secretar al Consiliului Județean Iași, dna Niculina KARACSONY, director- general adjunct, Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Iași, dna Sanda Beatrice BITERE,consilier compartiment Relații Internaționale, iar delegația din Ucraina a fost reprezentată de   Dimitrii DIDIK, vice- director al Centrului Coordonator Euroregiunea “Nistru” și dna Olga Malcatco, coordinator de proiecte.
Rezultatele concursului:
1. Cel mai bun antreprenor în sfera de producere - întreprinderi mari:
locul I - Petrovici Oxana ,SA ,, Alfa-Nistru”
locul II - Dragan Serghei , SRL ,, Ermo Grup”
2. Cel mai bun antreprenor în sfera de producere –întreprinderi mijlocii:
locul I Lesco Artur – SRL ,, Fabrica de materiale de construcţii”
locul II – Caldare Anatolii, SA ,, Hidroinpex”
locul III – Lisnic Ala ,, SRL ,, Testor”
3. Cel mai bun antreprenor în sfera de producere - întreprinderi mici:
locul I – Agachi Efim, SRL ,, Armir”
locul II – Andrei Mîrza , SRL ,, Bevera Nord”
locul III – Cetulean Igor - SRL ,, LEFRUCOM”
4.Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – întreprinderi mari:
locul I – Florea Alexei, SRL ,, Prietenia –Agro”
5. Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – întreprinderi mijlocii:
locul I – Guţu Victor, SRL ,, AMG-Kernel”
locul II – Cebotari Pavel SRL ,, Oclanda - Agro”
5. Cel mai bun antreprenor din sectorul agrar – întreprinderi mici:
locul I – Cravciuc Ilie, CAP ,, Alexandru Gusacinschi”
locul II – Sochirca Vasile, SRL ,, Visagromag”
locul III– Ivanov Vladimir, SRL ,, Soragrovis”
6. Cel mai bun antreprenor din sfera consrucţiilor – Întreprinderi micro:
     Andrieş Valentin - SRL ,, Veromax-Inpex „
9. Cel mai bun antreprenor în sfera prestări servicii hoteliere:
Sochirca Mihail - SRL ,, Sergiu”- Hotel ,, Central”
10.Cel mai bun antreprenor în sfera prestări servicii de transport:
Cojocaru Vladislav – SRL ,, Auto Invest Grup”
11. Cel mai bun antreprenor în sfera prestări servicii în alimentaţia publică:
locul I – Tomac Grigore, SRL ,, Tomac Impex”
locul II – Cojocaru Elizaveta, SRL Restaurantul ,, La Cetatea Veche”
locul III – Spoială Inga, SRL ,, ODILIN”
13. Cel mai bun antreprenor în sfera comerţului – întreprinderi mici:
locul I – Andriuţa Constantin, CP ,, C.V.A.Virocagro”
locul II – Muntean Valentina , SRL ,, Arol”
locul III – Harevschi Oleg, SRL ,, Foreitor”
locul III – Oţel Emilia , ÎI ,, Ă.Oţel”
14. Cel mai bun antreprenor în sfera comerţului – micro întreprinderi:
locul I – Agachi Ana , SRL ,, Cizmuliţa”
locul II – Tregub Oxana, ÎI ,, O.Tregub”
15. Pentru integrare activă în societate:
     Muntean Ghenadii – SRL ,, Texrubsor ”
16. Cel mai bun antreprenor – femee:
     Lisnic Ala – SRL ,, Testor”
17.Cel mai tînăr antreprenor:
     Său Nelli – GŢ ,, V.V.Său”
18.Pentru cele mai multe locuri de muncă nou create:
     Oxana Petrovici – SA ,, Alfa-Nistru”
18.Cel mai tînăr meşter popular:
     Colibaba Elena
19. Cel mai bun meşter popular:
   Lozan Veaceslav Serghei
   Boţoroga Valentina
   Manea Lidia
   Manea Nina
   Prepeliţa Ludmila
   Lungu Simion
   Lozan Veaceslav Ion
   Bergheu Lucia
   Plop Valentina
   Munteanu Luminiţa